Improvision Quartet (PL)

10/10/2020
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10
godz. 18:00

Szymon Klima,
Daominik Wania,
Adam Szabas-Kowalewski,
Przemysław Jarosz

Kup bilet


Kwartet który przebojem wdarł się do świadomości fanów jazzu zalewie trzy lata temu. Ich pierwszy album, wydany w roku 2017 przez wytwórnię Hevhetia „Free-folk-jazz” uznany został za Jazzowy Album Roku w zestawieniu dziennikarzy prestiżowego Polish-jazz-blog. Płyta zawierała improwizacje na bazie popularnych tematów polskiej muzyki ludowej w opracowaniu Oskara Kolberga. Kwartet występował już na scenie Jazovii, między innymi z gościnnym udziałem wybitnego węgierskiego skrzypka Roby’ego Lakatosa, a zespół tworzą klarnecista Szymon Klima, pianista Dominik Wania, kontrabasista Adam Kowalewski oraz perkusista Przemysław Jarosz.
Szymon Klima z dużymi sukcesami występował jako solista grając muzykę klasyczną. Impulsem do przejścia w kierunku muzyki improwizowanej stał się dla niego, zwieńczony później płytą, projekt „Lutosławski Retuned”. Prowadzi również autorski kwintet, z którym nagrał album „Folwark” również inspirowany muzyką ludową z różnych regionów Polski. Latem tego roku ukazała się duetowa płyta Szymona Klimy nagrana z pianistą Improvision Quartet Dominikiem Wanią.
Dominik Wania  jest jednym z najznakomitszych polskich pianistów. Jego debiutancki album „Ravel” z roku 2013 obsypany został licznymi nagrodami, w tym dwoma Fryderykami. We wrześniu tego roku pianista zaprezentował swoją drugą płytę, solowe nagrania, które ukazały się nakładem prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM Records. Od wielu lat gra w kwartecie Maciej Obary, z którym nagrał sześć albumów, a dwa z nich również wydane zostały przez ECM.  
Adam Kowalewski  działalność artystyczną rozpoczął w roku 1993. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt nagranych między innymi z Erykiem Kulmem, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Jarosławem Śmietaną, Januszem Muniakiem, Edem Cherrym. Przez wiele lat współpracował z Nigelem Kennedym oraz dwa albumy autorskie.
 Przemysław Jarosz wrocławski perkusista, nagrywał między innymi z kwintetem Piotra Barona, grupą Dominika Bukowskiego, Maciejem Fortuną i Krystyną Stańko. Lider oryginalnego Yarosh Organ Trio, z którym to zespołem nagrał dwie płyty.