Fundacja Integracji Kultury i HH Poland SA zapraszają na festiwal

GLIWICE - Październik 2022

G. Auguścik, J. Skolias, W. Myrczek (PL) —
śpiewają piosenki  Roberta Świstelnickiego
(feat. M. Pater, P. Palcowski, M. Kitajewski, P. Urbański, A. Bławicki)

12/09/2023, godz. 19:00

Centrum Kultury Jazovia
Gliwice, Rynek 10

kup bilet

Grażyna Auguścik – wokal
Jorgos Skolias
– wokal
Wojciech Myrczek
– wokal
Marcin Pater
– wibrafon
Paweł Palcowski
– trąbka
Maciej Kitajewski
– kontrabas
Paweł Urbański
– gitara
Robert Świstelnicki
– fortepian, gitara
Adam Bławicki (gościnnie)
– saksofony, flet
Koncert w gliwickiej Jazovii towarzyszy premierze albumu „Piosenki miłosne wczesnej post-komuny i późnego kapitalizmu” Roberta Świstelnickiego. Projekt ten łączy instrumentalną maestrię wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia polskiego jazzu, kompozycje i poezję lidera oraz talent najwybitniejszych polskich wokalistów okołojazzowych. „Piosenki miłosne…”, głęboko osadzone w tradycji organicznego, bogatego brzmieniowo i przestrzennego jazzu północnoeuropejskiego, intensywnie eksplorują typową dla muzyki słowiańskiej nostalgię, nie stroniąc jednak ani od bluesowo-bopowego brudu, ani od piosenkowej bezpośredniości. Teksty Świstelnickiego, nacechowane symbolicznie i filozoficznie, odznaczają się neo-romantyczną wrażliwością oraz tragikomiczną bezpośredniością. Śpiewane przez mistrzów i mistrzynie piosenki snują swój unikalny jazzowo-poetycki sen o miłości w kontekście duchowych, kulturowych i politycznych przemian ostatnich dekad.

Grażyna Auguścik to w zgodnej opinii krytyków jedna z najciekawszych wokalistek światowych scen jazzowych. Jej dyskografia obejmuje niemal 20 autorskich płyt oraz dziesiątki „featuringów”. Auguścik, absolwentka legendarnej Berklee School of Music, miała okazję współpracować z takimi tuzami jazzu jak Jim Hall, Michael Brecker, Toots Thielemans, John Medeski, Michał Urbaniak, Patricia Barber, Kurt Rosenwinkel i tuziny innych. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą (chociażby medal Gloria Artis). Wielokrotnie wybierana najlepszą polską wokalistką jazzową przez Jazz Forum. Mieszkająca w Chicago wokalistka jest aktywna koncertowo na całym świecie, a każdy z jej projektów jest istotnym wydarzeniem artystycznym. Niezwykły liryzm jej śpiewu wywodzi się z wrażliwości słowiańskiej muzyki ludowej, emocji muzyki latyno-amerykanskiej oraz głębi doświadczenia jazzu amerykańskiego.

Wojciech Myrczek w latach 2015-2022 wybierany przez Jazz Forum najlepszym polskim wokalistą jazzowym, to także laureat m.in. Montreux Jazz Voice Competition. Myrczek, związany z Krakowską Akademią Teatralną oraz katowickim Wydziałem Jazzu (do 2019 roku), koncertuje na całym świecie, m.in. z własnym kwartetem. Wokalistyka Myrczka jest syntezą głębokich studiów nad tradycją swingową oraz pracy z wokalnymi technikami nowoczesnego jazzu. Myrczek miał okazję współpracować m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Bernardem Maselim, Agą Zaryan oraz Pawłem Tomaszewskim.

Jorgos Skolias to legenda polskiej wokalistyki jazzowej, awangardowej, bluesowej, rockowej i etnicznej. Skolias organicznie łączy starodawne techniki wokalne z bluesową charyzmą oraz z improwizatorskim uwielbieniem wolności. Wokalista związany jest lub był z tak legendarnymi formacjami jak Krzak, Osjan, czy Young Power. Miał okazję współpracować m.in. z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Bronkiem Dużym, braćmi Oleś czy Bogdanem Hołownią. Tworzył także muzykę teatralną i filmową. Jest wirtuozem m.in śpiewu alikwotowego.

Marcin Pater wibrafonista, to wschodząca gwiazda polskiego jazzu. Pater jest absolwentem katowickiego Wydziału Jazzu. Jest charyzmatycznym liderem własnego spektakularnego trio, w ramach którego współpracuje m.in. z Leszkiem Możdzerem i Jakubem Mizerackim. Pater jest laureatem licznych nagród, a jego portfolio koncertowe obejmuję liczne koncerty w Polsce i na świecie. Kojarzony często z karkołomną wirtuozerią i skomplikowanymi rozwiązaniami metro-rytmicznymi, w projekcie Świstelnickiego pokazuje swoje najliryczniejsze oblicze.

Paweł Palcowski absolwent katowickiego Wydziału Jazzu, doktor muzyki, obecnie związany z krakowską „akademią”, to jeden z najciekawszych trębaczy młodego pokolenia polskiego i europejskiego jazzu. Jego instrumentalna wirtuozeria, głęboko zanurzona w hard-bopie, świetnie sprawdza się też w formach bardziej otwartych oraz w organicznym i lirycznym kontekście muzycznym. Palcowski jest liderem własnego kwintetu, z którym wydał dwie płyty. Współpracował m.in. z Jamie Callumem, Ronem Carterem, Edem Cherrym, Mike’m Moreno, Arkiem Skolikiem, Adamem Jarzmikiem, Jarosławem Bothurem i wieloma innymi.

Maciej Kitajewski czołowy polski basista młodego pokolenia. Kitajewski jest liderem własnego tria, którego debiut wybrany został jedną z najlepszych płyt roku przez Jazzpress. Kitajewski jest absolwentem i wykładowcą katowickiego Wydziału Jazzu. Jako niezwykle zajęty basista współpracuje lub współpracował m.in. z Edem Cherry, Jure Puklem, Mike’m Moreno, Przemysławem Straczkiem i wieloma innymi. Kontrabas Kitajewskiego odznacza się, z jednej strony, potężnym tonem i dyscypliną rytmiczną, ale z drugiej, także intensywnym liryzmem. Kitajewski produkuje również własne utwory popowe.

Paweł Urbański w młodości związany ze śląską sceną punkową, to również absolwent gdańskiego Wydziału Jazzu, gdzie uczył się pod okiem Macieja Grzywacza. Po latach emigracji (Afryka, Bliski Wschód, Nowy Jork), Urbański wraca „Piosenkami miłośnymi…” na polską mapę wydawniczą. Wcześniej znany był w Polsce m.in. z duetu z Piotrem Budniakiem. Jego około-jazzowa gra na gitarze cechuje się dużą świadomością brzmieniową. W jego grze słychać echa takich gitarzystów jak Jakob Bro, Bill Frisell czy John Scofield.

Adam Bławicki gość koncertu, znany jest z płomiennej i intensywnie lirycznej gry na saksofonie tenorowym i barytonowym. Bławicki jest jedną z czołowych postaci młodej polskiej sceny jazzowej. Miał okazję być m.in. głównym solistą symfonicznego koncertu Leszka Możdzera. Współpracuje także z Wojciechem Pilichowskim, orkiestrą Męskiego Grania, Grubsonem, Parnas Brass Bandem, Dominikiem Gawrońskim. Jest także liderem własnych formacji, m.in. kwintetu oraz oktetu, a także członkiem licznych projektów wrocławskiej sceny jazzowej.

Robert Świstelnicki to spiritus movens projektu, pomysłodawca, kompozytor i aranżer niemal wszystkich utworów oraz autor wszystkich tekstów; także multiintrumentalista. Świstelnicki jest również poetą i filozofem. Na co dzień rezyduje w Chicago; był lub jest związany z wydziałami filozofii, polityki i germanistyki University of Chicago, Northwestern University, a także Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pobiera nauki kompozycji u Matta Ulery’ego. W 2022 zadebiutował na polskim rynku wydawniczym albumem „Piosenki”, łączącym poetycką melorecytację z klasycznym jazzowym kwintetem. Jest także autorem piosenek i tekstów dla innych. Miał okazję współpracować m.in. z Piotrem Budniakiem, Arkiem Skolikiem, Natalią Kordiak.

Polityka prywatności

Copyright jazovia.pl

www.krzysztofkobylinski.com