28/05/2024
19:00
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10

Izabella Effenberg & Norbert Emminger
(DE)

kup bilet

Izabella Effenberg - szklana harfa, array mbira, steeldrum, sundrum marimba, wibrafon, szklany xylofon und percussion;
Norbert Emminger - klarnet basowy, saksofon barytonowy;

W kameralnej, niemal intymnej atmosferze można usłyszeć spektrum niecodziennych dźwięków i brzmień. To muzyka, która wysuwa na pierwszy plan barwy, opowiadając nowe historie pod wpływem różnych nurtów muzycznych. Podczas koncertu można doświadczyć przenikania się jazzu, klasycznych stylów, world music i swobodnej improwizacji. Pojawią się rzadkie instrumenty, jak: szklana harfa, array mbira, steeldrum czy sundrum, które wprowadzają zupełnie inny świat dźwięków. Słuchacze mają szansę na zupełnie nowe, inne doznania dźwiękowe.

Izabella Effenberg – to jedna z niewielu kobiet na świecie czynnie praktykująca wibrafon jazzowy oraz cały szereg rzadkich instrumentów. Laureatka wielu nagród m.in. Nagrody Kultury Miasta Norymbergii (2018), Nagrody Regionu Mittelfranken (2020), Woman in Jazz Next Generation (2020). Od 11 lat organizuje festiwal Vibraphonissimo w regionie Norymbergii. Koncertowała m.in. z Larsem Danielssonem, Magnusem Ostromem, Nilsem Langredem, Bugge Wesseltoft, Vladyslawem Sendeckim, Dorotą Miśkiewicz, Bernardem Maselim, Andrzejem Olejniczakiem czy Janem Lundgrenem.

Norbert Emminger studiował muzykę klasyczną i jazz na Akademii Muzycznej w Norymberdze i Frankfurcie. Jest członkiem-założycielem znanego w Niemczech Big Bandu SNO. Grał m.in. z Al Porcino, Conte Candoli, Jerry Bergonzi, Anthony Martinez, Bob Florence, Adalberto Santiago, Tony Lakatos i Maria Schneider. Wspolpracowal z Radio Big Bandami HR i SWR. Wykłada na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie i można go usłyszeć na wielu płytach jako lidera i sidemana. Otrzymał m.in. nagrodę Kultury Miasta Norymbergii czy Nagrody Regionu Mittelfranken.