03/06/2024
19:00
CK Jazovia Gliwice, Rynek 10

Nobuntu & Paul Zauner
(ZW, AT)

kup bilet

Nobuntu to zespół wokalny składający się z pięciu utalentowanych, profesjonalnych młodych kobiet z Bulawayo, Zimbabwe. Ich repertuar to połączenie tradycyjnej muzyki zimbabweańskiej, muzyki gospel, afro-jazzu i crossoveru, wykonywane wyłącznie w czystych głosach z minimalną perkusją, tradycyjnymi instrumentami takimi jak Mbira oraz niektórymi ruchami tanecznymi. Grupa stanowi nowe pokolenie młodych kobiet-śpiewaczek, które celebrują i zachowują swoją kulturę, piękno i dziedzictwo poprzez sztukę. Nobuntu zostało utworzone po zauważeniu braku profesjonalnego, żeńskiego zespołu a-cappella w Bulawayo i Zimbabwe jako całości. Misją zespołu jest przekonanie, że muzyka jest najważniejszym i najbardziej oryginalnym kołem zmiany, sposobem wyrażania się nowego pokolenia młodych kobiet-śpiewaczek, które posiadają wyjątkowość, by przekraczać granice rasowe, plemienne, religijne, płciowe i ekonomiczne. Nobuntu celebruje poprzez swoje piosenki i taniec tożsamość afrykańskiej kobiety. Ich głosy, energia i zapierające dech w piersiach występy na scenie są doświadczeniem, które komunikuje się z ludzką stroną każdego. Nazwa "Nobuntu" to afrykańska koncepcja, która ceni Skromność, Miłość, Cel, Jedność i Rodzinę z perspektywy kobiety.

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Claire Dangarembwa, Heather Dube, Joyline Sibanda, Briget Siphiwe Dube i Duduzile Sibanda. Wydanie ich debiutanckiego albumu z 11 utworami w 2013 roku zatytułowanego THINA natychmiast zaprowadziło je na ich pierwszą międzynarodową trasę koncertową w Europie w listopadzie tego samego roku, gdzie grupa występowała głównie w salach koncertowych i na festiwalach głównie w Niemczech i Austrii.

Paul Zauner (urodzony w 1959 w Diersbach) jest austriackim puzonistą jazzowy, kompozytorem, producentem muzycznym i właścicielem gospodarstwa rolnego. Zauner studiował w Wiedniu muzykę i rolnictwo. Uczył się gry na fortepianie, trąbce i puzonie. Od 1980 roku gra koncerty oraz nagrywa zarówno z muzykami europejskimi jak i amerykańskimi, artystami jazzu takimi jak: Leon Thomas, George Adams, David Murray, Leopoldo Fleming, Hamiet Bluiettem i Jean-Paul Bourelly. Franz Hackl, Kirk Lightsey. 1992 roku założył zespół ITSLYF z którym w latach 1992 – 1997 koncertował na całym świecie. Zauner należał również do formacji Blue Brass, oraz tworzy trio Ars Futura. Puzonista działa również jako producent muzyczny, posiada wydawnictwo płytowe PAO Rec. W którym zrealizowali swoje albumy m.in. Archie Schepp i Jean Paul Bourelly. Zauner jest także kuratorem jazzu na festiwalach muzycznych w Linzu i Passau.