Fundacja Integracji Kultury i HH Poland SA zapraszają na festiwal

GLIWICE - Październik 2022

Rudy Linka/Gil Goldstein (CZ/US) —

10/10/2023, godz. 19:00

Centrum Kultury Jazovia
Gliwice, Rynek 10

kup bilet

Rudy Linka - gitara
Gil Goldstein
- fortepian
Rudy i Gil występowali i nagrywali razem przez wiele lat. To będzie pierwszy raz, kiedy wystąpią razem poza Stanami Zjednoczonymi.

Rudy Linka, urodzony w 1960 roku w Pradze, Czechy, to światowej sławy gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent. Rudy rozpoczął swoją przygodę z muzyką grając na skrzypcach w wieku pięciu lat, a dziewięć lat później przeszedł na gitarę.W 1980 roku przeniósł się do Szwecji, gdzie kontynuował naukę gry na gitarze klasycznej i jazzowej oraz kompozycji. W 1985 roku otrzymał stypendium im. Jima Halla na Berklee College of Music w Bostonie, a w 1986 roku otrzymał stypendium na The New School w Nowym Jorku. Rudy uczył się u trzech legendarnych gitarzystów w dziedzinie jazzu: Jima Halla, Johna Abercrombie i Johna Scofielda. Po dziesięcioleciach nauki odnalazł własny muzyczny głos, który dziś charakteryzuje muzykę Rudy'ego Linki.
"Dowcipna gra Rudy'ego reprezentuje ten rodzaj muzyki, którą Amerykanie powinni kupować" - The Philadelphia Inquirer
"Linka demonstrował pewność siebie, klarowność i niemal doskonałą równowagę pomiędzy smakiem w muzyce a eksperymentami. To jak połączenie Jima Halla z Johnem Scofieldem." - DownBeat Magazine
Obecnie Rudy prowadzi własny cotygodniowy program radiowy w Czech Radio - "Přímá linka" oraz swój własny program telewizyjny "Linka" w Czech Television.
Rudy jest założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu muzycznego Bohemia JazzFest, który odbywa się co lipiec przez dwa tygodnie w kilku miastach w Czechach. Wydarzenie przyciąga co roku ponad 90 000 uczestników.

Gil Goldstein, doskonały pianista i gracz na syntezatorach, początkowo zaczynał swoją przygodę z muzyką na akordeonie. Pod koniec lat 80. powrócił do gry na akordeonie na specjalne okazje, takie jak nagranie dla Michel Petrucciani i własne sesje. Wcześniej zdobył cenne doświadczenie grając z takimi artystami jak Pat Martino, Jim Hall, Billy Cobham, orkiestrą Gila Evansa (rozpoczął współpracę w 1983 roku) i Wayne'em Shorterem. W 1991 roku pomógł w odtworzeniu aranżacji Gila Evansa podczas koncertu Milesa Davisa na Montreux Jazz Festival, a także nagrał jako lider dla wytwórni Chiaroscuro (1977), Muse, Blue Note, World Pacific i Big World. Muzyka Gila Goldsteina wykorzystuje wpływy innych kultur, szczególnie Ameryki Łacińskiej. Gil zdobył 5 nagród Grammy i był nominowany 8 razy. Współpracował z legendami takimi jak Pat Martino, Jim Hall i Miles Davis.

Polityka prywatności

Copyright jazovia.pl

www.krzysztofkobylinski.com