Fundacja Integracji Kultury i HH Poland SA zapraszają na festiwal

GLIWICE - Październik 2022

Steve Carrington Quintet (US/UK/PL) —

27/10/2023, godz. 19:00

Centrum Kultury Jazovia
Gliwice, Rynek 10

kup bilet

Steve Carrington - saksofon
Theljon Allen
- trąbka
Trevor Watkis
- fortepian
Ameen Saleem
- kontrabas
Dorota Piotrowska
- perkusjaFani muzycy jazzowej mogą się przygotować na prawdziwą ucztę- koncert wybitnych muzyków amerykańskich, którego liderem jest Steve Carrington, saksofonista urodzony w East Baltimore w stanie Maryland. Koncert jest częścią trasy w Polsce i w Niemczech, której celem jest promocja najnowszej płyty Steva Carringtona zatytułowanej „Friends R Family”. Płyta ta została nagrana podczas pandemii COVID-19 i ma szczególny wydźwięk, ponieważ lider zespołu jest również lekarzem.

Steve Carrington (stevecarrington.com) to doskonały saksofonista urodzony w East Baltimore w stanie Maryland. Steve dorastał pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej, zaczynając grać na saksofonie w wieku siedmiu lat. W 1986 roku Steve otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Tam studiował u saksofonisty Billa Pierce'a, wcześniej współpracującego z Art Blakey’s Jazz Messengers. Po Berklee Steve przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Steve wystąpił także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain” Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy” Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea. Jest bliskim przyjacielem swojego mentora Kenny'ego Garretta.
Steve jest także saksofonistą i członkiem African Reflections Band Cyrusa Chestnuta oraz kwartetu Cyrusa Chestnuta. Od kilku lat Steve występował również z Legendary Famed Funk/R&B Group Kool and the Gang.Steve jest też częścią Dizzy Gillespie Legacy Band pod kierownictwem legendarnego basisty i zdobywcy nagrody Gramy, inżyniera Johna Lee, w którym był długoletnim basistą Dizzy'ego. Po powrocie z europejskiej trasy z Kool and The Gang w październiku 2019 Steve wydał nową płytę zatytułowaną Mind Traveler. Jego ostatnia płyta Friends R Family została nagrana podczas pandemii i została wydana w styczniu 2022 roku.Na pierwszej płycie autorskiej zatytułowanej „Jersey Cat” (jego rodzinne miasto leży w New Jersey) słyszymy hard bop, potem hard bop i jeszcze do tego hard bop. Jest to wszakże hard bop XXI wieku, z wyraźnie słyszalnym dobrze rozumianym, szerokim wpływem czarnej muzyki amerykańskiej od lat 50.
W skład zespołu Steve Carrinton Quintet wchodzą także:

Theljon Allen (events.baltimoremagazine.com/event/theljon_allen_quintet)- trąbka. Pochodzi z Baltimore. Rozpoczął grę na trąbce w szóstej klasie, uczęszczał do szkoły średniej Randallstown, a następnie studiował na Uniwersytecie New School. Od czasów szkoły miał okazję grać i/lub nagrywać z wieloma artystami muzycznymi, takimi jak Ledisi, Janet Jackson, Lonnie Liston Smith, Cyrus Chestnut i wielu innymi.

Trevor Watkis (anthonywonsey.com/)- fortepian. Urodził się w Londynie w 1971 roku. Jego starszym bratem jest wokalista Cleveland Watkiss. Wczesne wpływy muzyczne Trevora na fortepianie obejmowały Chicka Corea, Billa Evansa, Herbiego Hancocka, Wyntona Kelly'ego, Mulgrew Millera, Buda Powella i McCoy Tynera. W 1989 roku wyjechał na studia na Berklee College of Music w Bostonie, Massachusetts. Później Trevor Watkis występował z wieloma muzykami z różnych krajów, w tym z Garym Bartzem, Eddie Hendersonem, Courtneyem Pine'em i Stanleyem Turrentine'em. W recenzji dla "London Evening Standard", Jack Massarik opisał Trevora Watkisa jako "brytyjskiego pianistę i kompozytora o nietypowym cieple, wyczuciu i guście".

Ameen Saleem (www.allaboutjazz.com/musicians/ameen-saleem)- kontrabas. Basista urodził się 2 lipca 1979 roku i wychował w Waszyngtonie. Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku. Ameen ukończył Duke Ellington School of the Arts w 1997 roku. W latach 1997-2001 studiował na North Carolina Central University. Występował w Jazz Ensemble i był kierownikiem muzycznym Chóru Balowego. W latach 2002-2005 Ameen uczęszczała do Cuny Queens College w Flushing w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł magistra ze specjalizacją w muzyce jazzowej. Ostatnio Ameen Saleem intensywnie koncertował po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii z kwintetem nieżyjącego już Roya Hargrove’a i z jego big bandem.

Dorota Piotrowska (www.dorotapiotrowska.com)- perkusja. Dorota zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku. W USA, Dorota grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers. W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą, z którą nagrała płytę “Mahalia Jackson in Memoriam” wraz z braćmi Zaccaiem i Luquesem Curtis. W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. Dorota koncertuje od lat w klubach i halach koncertowych w Europie i USA.

Polityka prywatności

Copyright jazovia.pl

www.krzysztofkobylinski.com