Fundacja Integracji Kultury i HH Poland SA zapraszają na festiwal

GLIWICE - Październik 2022

Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Sławomir Berny (PL) —

29/09/2023, godz. 19:00

Centrum Kultury Jazovia
Gliwice, Rynek 10

kup bilet


Trzech muzyków, jedna scena. Projekt przyjaciół, który dociera do publiczności, bez najmniejszych ograniczeń. Te nazwiska na polskiej scenie jazzowej są znane od lat, jednak artyści wciąż potrafią zaskoczyć.

Krzysztof Ścierański - Jest ikoną polskiego jazzu i gitary basowej. Przez wiele lat królował na pierwszym miejscu ankiety Jazz Top magazynu „Jazz Forum” jako spec tego instrumentu. Karierę rozpoczął jako 22-late stając się filarem legendarnej, ciągle koncertującej formacji Laboratorium. Pięć albumów i setki koncertów, w tym również za żelazną kurtyną, uczyniły zarówno z zespołu jak i z samego Ścierańskiego, gwiazdy popularnością wykraczające za zaklęte rewiry jazzu. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition, kolejnej ikonicznej formacji jazzu. Niebawem stał się również basistą kolejnej kultowej formacji – String Connection. Równolegle z Janem A.P. Kaczmarkiem współtworzył Orkiestrę Ósmego Dnia, łączący w jedność świat muzyki new age z Fusion i elementami ethno. Jednak tym czym najbardziej zaskoczył fanów były rewelacyjne koncerty solowe. Wspierany elektronicznymi urządzeniami, potrafił godzinami zachwycać jazzfanów nie tylko muzykalnością ale i wirtuozerią niemal ekwilibrystyczną. Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, a na szczególną uwagę zasługuje ta z Tomkiem Stańko i zespołem Wilki.

Marek Stryszowski - saksofonista, wokalista i kompozytor. urodził się w Wieliczce. Tam też chodził do szkoły i tam zakładał swoje pierwsze zespoły wspólnie ze szkolnym kolegą Januszem Grzywaczem. W roku 1970 ponowne spotkanie z Januszem Grzywaczem zaowocowało wspólnym graniem pod nazwą Laboratorium przez kolejne 16 lat. Debiut najsłynniejszego zespołu polskiego jazz-rocka odbył się 14 lipca 1970 roku w Krakowie wykonaniem suity „Anioły”. Następnie posypały się nagrody jazzowe w całym kraju. Dwa lata później grupa LABORATORIUM, słynna już jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie (uznana za czołową grupę jazz-rockową lat 70. i 80.) wiele koncertuje i nagrywa kolejne płyty. W roku 2006 Metal Mind Productions wydaje dziesięciopłytowy box „Laboratorium Anthology 1971-1988. W 1985 roku pod nazwą „Staupi Bend” działało trio Stryszowski – Grażyna Auguścik – Jan Pilch. W 1986 roku Marek Stryszowski odszedł z Laboratorium zakładając swoją własną kapelę fusion LITTLE EGOISTS, równolegle prowadząc drugą „Electric Shepard”. Ponieważ z czasem oba zespoły zaczęły występować w niemal identycznych składach, zdecydował się na jedną z nazw i na scenie pozostali „Mali Egoiści”. W latach 1991 - 1995 Stryszowski współpracował z etno-jazzowym zespołem Sharkiat, nagrywając w Kairze płytę “Camel Dance”. Od 1992 roku, po koncertach w chicagowskich klubach nawiązał współpracę z amerykańskimi muzykami (głównie sekcje), których angażował do swoich projektów z Little Egoists w Polsce i zagranicą. Obecnie Marek Stryszowski koncertuje z Little Egoists (leader) i Laboratorium SLoraz okazjonalnie z C.C.Band i Free-Dom. Zapraszany jest również do projektów muzycznych innych muzyków.

Sławomir Berny – doskonały muzyk sesyjny, perkusista. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Najbardziej znany polski muzyk sesyjny. Uczestniczył w ponad 60 nagraniach i projektach muzycznych, m.in. z grupą Kroke czy kabaretem Piwnica pod Baranami. Stale współpracuje z takimi artystami jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Jarosław Śmietana. Gra również z Kroke oraz Nigelem Kennedym. W 2014 roku został laureatem Polskich Nagród Perkusyjnych „Eugeniusz” w kategorii „Perkusjonalista”.

Polityka prywatności

Copyright jazovia.pl

www.krzysztofkobylinski.com