13.11.2018

Iza Effenberg Trio

EFFENBERG - FALLER – ÖSTRÖM

 

Polska – Niemcy – Szwajcaria

 

Izabella po raz pierwszy spotkała się z Magnusem na festiwalu "Woman in Jazz" w Halle (Niemcy), gdzie oboje grali w All Star Ensemble pod kierownictwem saksofonistki Nicole Johänntgen. Podczas gdy Izabella i Sven grali razem w różnych zespołach muzycznych w Niemczech w ostatnich latach, Iza pomyślała, że byłoby znakomicie by założyć trio razem z tymi dwoma energicznymi, ale wrażliwymi i zarazem doświadczonymi oraz szanowanymi muzykami. Muzyka, którą grają, łączy potężne rytmy i liryczne melodie jednocześnie. To dosłownie wymiana improwizacji  pomiędzy trzema muzykami, swoista konwersacja poprzez ich instrumenty.

 

Izabella Effenberg jest jedną z niewielu żeńskich wibrafonistek jazzowych w Europie i pierwszą z Polski. Podczas jej studiów w Polsce i Niemczech otrzymała liczne stypendia i wygrała kilka bardzo prestiżowych nagród w konkursach, za występ i kompozycję. Jeszcze w 2018 roku zostanie uhonorowana nagrodą za osiągniecia kulturalne w Norymberdze (Niemcy). Poza sceniczną aktywnością, założyła też coroczny Festiwal Wibrafonistyczny właśnie w Norymberdze/Fürth, aby przedstawić i zaprezentować jej instrument szerszej publiczności. Poza tym gra również na rzadkim instrumencie jakim jest Array Mbira.

 

Magnus Öström jest jednym z najbardziej znanych perkusistów swojego pokolenia. W 1991 roku on i Esbjörn Svensson założyli formację „e.s.t.”,  a w 1992 roku na basie dołączył Dan Berglund. Wspólnie nagrali 12 albumów i jedno DVD koncertowe, kilkakrotnie okrążyli świat, sprzedając dziesiątki albumów, a w kręgach muzycznych okraszeni zostali "triem dekady". W dzisiejszych czasach „e.s.t”. uważane jest za bardzo wpływowy zespół jazzowy w latach dziewięćdziesiątych, a ich album "Live in Hamburg" został nagrodzony "Albumem Dekady" przez London Times. W swojej muzycznej karierze Magnus grał z wieloma szwedzkimi i międzynarodowymi zespołami.

 

Sven Faller cieszy się międzynarodowym uznaniem za swój wyjątkowy styl gry na basie akustycznym. Głęboko zakorzeniony w tradycji jazzu, rozwinął własne brzmienie i melodyczną koncepcję kierując je w zupełnie nowe kierunki. W latach 1994-2000 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie wyrobił sobie markę jako wszech stronny kompozytor i aranżer. Występował na całym świecie z wieloma artystami, takimi jak np. Larry Coryell, Chico Freeman, Trio Elf, Scott Hamilton, Robbie Ameen, Charlie Mariano, Bobby Watson czy Philip Catherine.

 

 

 

    

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: