Duet Albatrosh to André Roligheten (saksofon) i Eyolf Dale (fortepian). Pochodzą z Norwegii. Ukończyli Norweską Akademię Muzyczną na kierunku: jazz i improwizacja. W swoich utworach Albatrosh łączą autorskie kompozycje z klasyką oraz improwizowanymi pasażami. Ich twórczość opiera się na minimalistycznych brzmieniach, ograniczonych tylko do saksofonu i fortepianu. Dla utalentowanych artystów ograniczenia wyzwalają jednak niezwykłe siły twórcze, a efekty pracy bywają wówczas zaskakujące. André i Eyolf niestrudzenie eksplorują brzmieniowe możliwości swoich instrumentów, wciąż poszukują nowych, oryginalnych środków wyrazu. Rezultaty ich prac to nieprzerwane pasmo sukcesów. Kilka lat temu zostali ogłoszeni zwycięzcami w konkursie Młodych Jazzowych Muzyków Roku w Norwegii. Ich debiutancki album Seagull Island spotkał się z wielkim aplauzem krytyki i miłośników jazzu po obu stronach oceanu. Rok 2009 to kolejny sukces, w Europejskim Konkursie Jazzowym w Rotterdamie Albatrosha wyróżniono tytułem Najlepszej Grupy. Koncertowali na North Sea Jazz Festival, a także w Chinach, Danii, Norwegii, Szwecji i Irlandii.
Komponuje, pisze teksty, gra na gitarze, uczy. Ukończyła Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W czasie studiów założyła słynny zespół For Dee. Jest laureatką opolskiej nagrody im. Anny Jantar oraz zdobywczynią nagrody za najlepszy utwór konkursu, piosenkę Oni. W duecie z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę Kobiety, która zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i miłośników muzyki. Wraz z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem założyli grupę jazzową. Nagrali razem album Do dziesięciu, nominowany do Nagrody Fryderyka 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Dwa lata później wydała kolejny album Tryb z muzyką Macieja Grzywacza i własnymi tekstami. Występowała m.in. na Warsaw Summer Jazz Days i Policka Jazz Festiwal. Współpracowała z Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem, Dominikiem Bukowskim, Przemysławem Raminiakiem. W 2008 stworzyła projekt Słowiańska Dusza, do pracy nad którym zaprosiła gitarzystę flamenco Hernana Romero. Dwa lata później ukazała się jej kolejna płyta Secretly z kompozycjami Petera Gabriela w jazzowych aranżacjach. Wykłada wokalistykę jazzową i rozrywkową w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ur. w 1977r. muzyk jazzowy, wibrafonista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej Wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003 r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie "Jazz Forum". Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak : Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Krzysztof Popek, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Jerzy Matuszkiewicz, Janusz Strobel, Emil Kowalski i inni. Koncertował w: Szwecji, Izraelu, Belgii, Norwegii, Rosji, Finlandii, Czechach, Estonii, Rumunii, Mołdawiia, Niemczech oraz na Węgrzech i Łotwie. Jego płyta "Projektor" znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika "Jazz Forum", zaś ostatnia, "Vice Versa", została nominowana do nagrody Fryderyka 2010. Jest autorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych.
Ur. w 1968 r. polski saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer, korepetytor na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, zamieszkały w Sopocie. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Kutnie, w klasie klarnetu profesora Jerzego Ślęzaka, podjął studia dyrygenckie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, które ukończył w 1995 roku. Tam poznał środowisko muzyków, dzięki którym rozpoczął grę na saksofonie. Pracując jako muzyk sesyjny, wielokrotnie nagrywał dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery "Sen nocy letniej" Leszka Możdżera, tworzyl muzyke dla filmów: "Segment 76" Oskara Kaszyńskiego, "W stepie szerokim" Abelarda Gizy oraz "Small spaces" Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA). W trójmiejską scenę muzyczną wpisał się, udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny. Wziął udział w specjalnym projekcie "Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas". Koncertował z Fonda/Stevens Group, Jimem Blackiem, Chrisem Speedem, Contemporary Noise Sextet oraz Pink Freud. Nagrywał i koncertował m.in. z Tymon Tymański Brass Ensemble, Outlook Quartet oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Gościnnie uczestniczył w sesjach nagraniowych z Przemkiem Dyakowskim, Grażyną Łobaszewską oraz Ścianką. Współtworzył projekty/zespoły: Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Duostany, Freeyo, PRL Kwintet oraz Możdżer − Tymański − projekt Chopin. Płyta Groovekojada "Smacznego" otrzymała w 2000 roku Fryderyka w kategorii: muzyka altrnatywna, w 2008 r. Wojtczak został uznany za Najwiekszą Indywidualność Konkursu Bielska Zadymka Jazzowa, a w roku 2011 współtworzony przez niego PRL Kwintet otrzymał wyróżnienie na XIV Festiwalu Polskiego Radia.
Ur. 28 grudnia 1967 r. – polski perkusista jazzowy, kompozytor, aranżer. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Stanisława Skoczyńskiego. Jego ojciec również był muzykiem, aranżerem i kompozytorem, a matka pianistką. Karierę rozpoczynał w zespole Central Heating Trio. W 1995 r. utworzył swą pierwszą grupę muzyczną -- Cezary Konrad Quartet. Nagrał z nią w 1999 r. płytę "One mirror… many reflections". Od 1998 r. współpracował z Anną Marią Jopek. W 2005 r. powstała grupa Cezary Konrad's the New Band w składzie: Krzysztof Herdzin, Paweł Pańta, Marek Podkowa. Od 2006 r. C.Konrad występuje także z koncertami solowymi. Współpracował m.in. z takimi muzykami, jak: Randy Brecker, Susan Weinert, Didier Lockwood, Karrin Allyson, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Omar Hakim, Paul Imm, Pat Metheny, Nippy Noya, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, udzielał się też w zespołach: Włodek Pawlik Trio, Krzysztof Herdzin Trio, Andrzej Kurylewicz Trio (od marca 2007 r.), w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. Koncertował także z Kubą Stankiewiczem, z którym nagrał płytę "Nothern Song" (Płyta Roku 1994). Ogółem, do 2009 roku, nagrał ok. 80 płyt. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął współpracę z Warszawską Grupą Perkusyjną, z którą brał udział w takich wydarzeniach muzycznych, jak Warszawska Jesień i Warszawskie Spotkania Muzyczne. Występuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie. Nagradzany za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista. Na Jazzie nad Odrą 96 otrzymał nagrodę za kompozycje, na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 96 -- „Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem w amerykańskim BEATLEJAZZ. Często współpracuje z takimi gwiazdami jazzu, jak: Jerry Bergonzi (USA), Tim Hagans (USA), Gary Novak (USA), Dave Kikoski (USA), Seamus Blake (USA), Brian Melvin (USA), Avishai Cohen (USA), Jakob Dinesen (Dania), Raivo Taffenau (Estonia), Pere Blanchard (Francja), Tyler Horny (Kanada), Kent Sangster (Kanada), Gus Dahlberg (Szwecja), Jonatan Rautio (Finlandia). Nagrał cztery autorskie płyty: "Follow The Soul", "FREEP" , "Village Time" oraz "Naha People" z Timem Hagansem. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu blisko dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Koncertował we Francji, Izraelu, Kanadzie, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rumunii, Słowacji, Austrii, Mołdawii, Rosji, Niemczech, Litwie i na Łotwie.
Pochodzi z Łodzi. Jego kariera nabrała rozpędu po Międzynarodowym Festiwalu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w Szczecinie, na którym został laureatem nagrody głównej, Złotego Smyczka. Kolejne dowody uznania jego talentu i umiejętności pojawiły się na Jazz Juniors, na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii, gdzie jako lider grupy Set-Off otrzymał II Nagrodę. Dwa razy nominowany został do Nagrody Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy. Grał z takimi legendami jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny czy Kazimierzem Jonkisz. Wydał kilka płyt, m.in. Music For M i Jobim. Utwory wykonywane przez Strzelczyka charakteryzuje niesamowita dynamika. Muzyk posiada nieprzeciętną biegłość w poruszaniu się po skalach. Wyznaje zasadę mówiącą, że muzyka jazzowa powinna być przede wszystkim kontaktowa.
Perkusista. Rozpoczął działalność muzyczną w latach sześćdziesiątych XX w., grając w wielu znanych polskich zespołach, jak: Pięciu, Jazz Cariers, zespół Józefa Mazurkiewicza, Sezam, Test. Od lat 70. do połowy 90. pracował za granicą z wieloma znanymi muzykami w USA, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, RFN. Przez kilka lat występował na statkach wycieczkowych, dwa razy opłynął dookoła kulę ziemską. Pod koniec lat 90, grał w zespole Zielono-Czarni razem z Tomaszem Jaśkiewiczem, Andrzejem Freindtem, Mirą Kubasińską, Piotrem Miksem. Występował na wielu scenach wraz z Andrzejem Mazurkiewiczem, Markiem Blizińskim, Tomaszem Mazurkiem, Dariuszem Kozakiewiczem, Wojciechem Gąssowskim, Łucją Prus, Stanisławem Łukowcem, Tomaszem Szukalskim, Anatolem Woydyną, Janem Drozdowskim.
Absolwent Instytutu Jazzu AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat III nagrody na przeglądzie szkolnych zespołów jazzowych w Elblągu z zespołem „Brand new jazz quartet” w latach 2000 i 2002. Zdobywca II nagrody na festiwalu jazzowym Jazzga w Łodzi z zespołem „Twin Tenors” (2001), Grand Prix festiwalu „Krokus jazz festiwal” z zespołem Patrycjusz Gruszecki Quintet (2006) i nagrody na festiwalu „Jazz juniors” z zespołem „The Fellows Quintet” (2006). Występował na wielu festiwalach jazzowych, między innymi: na Bielskiej Zadymce Jazzowej z big-bandem AM Katowice (2005), Jazz Forum Festiwal z Anną Serafińską (2005), Krokus Jazz Festiwal w projekcie „Circle” ( Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Andrzej Jagodziński, John Betsh w 2006 r.). Aktualnie współpracuje z: zespołem „Kattorna”, na stałe gra w zespołach: „Krzysztof Popek QUINTET”, „PGQ Quintet” i „Quintessence” Eryka Kulma.
Pianista, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny, sideman. Absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wykładowca na warsztatach jazzowych i musicalowych. Aktywny muzyk udzielający się podczas koncertów festiwalowych Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festival we Włoszech, Pori Jazz Festival w Finlandii, Jazz Festival Bratislava i wielu innych. Stale współpracuje z wokalistką jazzową Izą Zając. Koncertuje z czołówką polskich jazzmanów.
Skrzypek, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Występował ze znanymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym oraz tzw. „sceny jassowej”: Tomaszem Gwincińskim i Tymonem Tymańskim. Jest liderem projektów autorskich Tomek Mucha Collective i Mulasta Trio (z udziałem fińskiego basisty Lassego Lindgrena). Gra również w zespołach: Cocotier (latino-folk-jazz), Spirit of Stephane Grappelli, Brazilian-Polish Connection i GaDMu Trio.
Jeden z najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Uznany za objawienie zarówno w Polsce, jak i na europejskiej scenie jazzowej; ceniony zwłaszcza za wirtuozerię, kreatywność i nadzywczaj dojrzałą technikę. Już jako nastolatek zaczął pojawiać się na różnych festiwalach i konkursach jazzowych, na których otrzymał wiele nagród. W roku 2000 zaczął zdobywać szlify pod egidą legendarnego jazzmana Janusza Muniaka, z którym współpracuje do dziś. Kilkakrotnie uznany za "Nową Nadzieję" przez czytelników "Jazz Forum" i wyróżniany przez nich w różnych kategoriach w plebiscycie "Jazz Top". Jego debiutancki album, który nagrał z Michałem Barańskim i Pawlem Dobrowolskim jako KBD Trio, otrzymał wiele pozytywnych recenzji, podobnie jak drugi - “Audiofeeling”, ale dopiero “Complexity in Simplicity” (2009) otworzyło mu wrota międzynarodowej kariery. “Complexity in Simplicity” zdobyło w 2009 tytuł Albumu Roku, a sam Paweł Kaczmarczyk został wówczas uznany za najlepszego pianistę roku. Obecnie Paweł Kaczmarczyk prowadzi własny zespół Paweł Kaczmarczyk Audiofeeeling Band, współpracuje też z Janusz Muniak Quartet, Rafał Sarnecki Quartet, New Bone oraz Alchemikiem. Krakowski muzyk stworzył również cykl projektów nazwanych "Directions in Music". Zapoczątkowany we wrześniu 2010 roku jest wynikiem muzycznych fascynacji tego młodego i utytułowanego pianisty jazzowego i ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Pawel Kaczmarczyk grał z wieloma osobowościami muzycznymi, takimi jak: Emil Mangelsdorff, Monty Waters, Lee Konitz, Steve McCraven, John Betsch, Wayne Dockery, Ruth Wilhelmine Meyer, TheodosijSpassov, Vitold Rek, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Jorgos Skolias, Marek Bałata, Kazimierz Jonkisz, Artur Rojek (Myslovitz) i Zbigniew Wegehaupt.
Jest absolwentem Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Laureatem kilku liczących się polskich konkursów jazzowych, takich jak: Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą i Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.
Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Sztutgarcie. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych, w tym ( wraz z zespołem GPS) zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2008. Współpracuje m. in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, Markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggym Davisem, Izą Zając, Beatą Przybytek. Jest cenionym perkusistą młodego pokolenia. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstreamu przez latin, salsę do fusion, funk i muzyki pop.
kolory jazzu
scena główna